Jdi na obsah Jdi na menu
 


koho volit

27. 3. 2010

Koho volit?

A je to tu opět po 4 letech. Statisíce obyvatel České republiky opět musí rozhodnout, která ze stran se stane vítězem v květnových volbách 2010 do Poslanecké sněmovny a parlamentu ČR. Úkol je to nelehký, protože mnoho lidí neví, koho volit. Někteří lidé pro jistotu k volbám nejdou jen proto, že je to ztráta času. Přitom každý hlas je důležitý a může rozhodnout. Tak by to za normálních okolností mělo být. Nevím, jestli jsou volby zkorumpované, ale každopádně bych se tomu vůbec nedivila. Do takových záležitostí normální člověk nevidí a může o možných rizicích pouze spekulovat.

A je zde také otázka na místě, koho lidé vlastně mají volit? Myslím si, že je to na jejich osobním přístupu k dění v ČR, ale určitě zde hraje také určitou roli rodina. Rodiče, ač si to někteří z nich neuvědomují, opravdu hodně ovlivňují své děti. Pak se také nemůžeme divit tomu, že dítě po dovršení osmnácti let nebude volit ODS, ale Stranu zelených, protože jeho rodiče takové volí tuto stranu.

Velmi důležitou součástí voleb je také předvolební program jednotlivých stran. Ten strany zveřejňují na billboardech, v novinách jako je MF Dnes, na internetu a jinde. Znám mnoho lidí, kteří se rozhodli volit např. ČSSD jen kvůli tomu, že zruší poplatky u lékaře. Je to absurdní, ale je to tak. Podle mého názoru se zrušením poplatků nic neřeší. Opět to povede k přeplněným čekárnám, kde budou sedět hlavně lidé, kterým ve skutečnosti nic není. Každopádně tu vládne demokracie a je na každém, koho si zvolí.

Já, protože už mi osmnáct let bylo, se také chystám ke květnovým volbám a nedá se říci, že bych z toho byla zmatená. Mám poměrně jasno. Vzhledem k tomu, že moji rodiče neustále vedou řeči proti KSČ a ČSSD, tak tyto strany rozhodně volit nemůžu. Navíc když se podívám o pár let zpět a vidím, co tu minulý režim napáchal, tak mě to opravdu odrazuje. Ano, někteří lidé tvrdí, že za komunismu jim bylo lépe.

Nedávno jsme vedli na Společenskovědním semináři debatu na toto téma. Usoudili jsme, že lidem se za komunismu žilo lépe, protože byli mladí. Všechno měli před sebou a vlastně neřešili, co se děje.

Ale zpět k mé volbě strany. Rozhoduji se mezi SZ a ODS, ale vhledem k tomu, že politickou situaci nijak zvlášť nesleduji a rodiče volí ODS, budu s největší pravděpodobností také volit tuto stranu. Ano, jsem přesně to dítě, které ovlivnili jeho rodiče. Ale když to vezmu kolem a kolem, je to asi nejlepší volba, přestože vím, že nemají moc šancí.

Na závěr bych ráda citovala vtip, který nám vyprávěl jeden nejmenovaný profesor:

 

„Tak co, už ses rozhodl, koho budeš volit?“

„Asi komunisty,“ odpovídá druhý.

„To vím,“ přisvědčí první, „ale kterou stranu?“

 

Myslím, že to vypovídá za vše.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář